AV KAMP MALZEMELERİ

Hayatın koşuşturmacası, iş stresi, yaşanılan yorucu kalabalığından bir kaç günlüğüne de olsa uzaklaşmak için kamp yapmak, tercih edilen aktivitelerden biridir.
Doğa sporları ile ilgilenenler ve doğayı sevenler için ise kamp yapmak, tatilden öte aktivitenin içindeki keşifler, sporlar ile öne çıkmaktadır.
Doğa yaşamını deneyimlemek, doğanın içindeki canlıları keşfetmek, incelemek, doğa severler için ayrı bir zevktir.
İster tatil amaçlı ister spor amaçlı olsun, kamp yaparken kullanılmak üzere gerekli malzeme ve ekipmanlara ihtiyaç vardır.
Bu ekipmanlar, gidilen yer, av ve kamp esnasında daha konforlu, daha güvenli ve aktivitede istenileni yapmaya yardımcı olan ekipmanlardır.
Kamp yapma planı oluşturulduğunda ilk akla gelen ve barınma ihtiyacını giderecek en önemli ekipman olan çadır, kamp kurmada ve gece avında olmazsa olmazlardan biridir.
Çadır seçiminde göz önüne alınması gereken bazı hususlar vardır.
Kampa veya ava gidilecek kişi sayısına göre çadır seçmelidir. 3 kişilik gidilecek kampa 2 kişilik çadır seçmek geceyi rahatsız geçirmeye sebep olacağından, edinilecek çadırı kişi sayısına göre almak önemlidir.
Bir de götürülen ekipmanların da çadır içine konulacağını düşünürsek, kamp ve av sürecinde konaklamak eziyet haline gelecektir.
Kişi sayısına göre çadır seçimi yaptıktan sonra, çadır seçimindeki bir diğer önemli husus, kamp yapmaya gidilen mevsimin hava şartlarına uygun olması gerekliliğidir.

Yaz mevsiminde gidilecek kamp için, gölgelikli, havalandırmalı, sıcaktan ve sinekten koruyabilecek çadır seçimi yapılmalıdır.
Soğuk havalarda ise, yağışlı hava şartlarına uygun, su geçirmeyen ve rüzgardan etkilenmeyecek çadır seçimi yapmak en doğrusu olacaktır.
Kamp yapmanın haricinde avcılık yapanların ve yaz-kış ava gidenlerin yapacağı çadır seçimi diğer unsurlar haricinde, avlanmak için götürülen malzemelerin yanında yiyeceklerinde çadır içinde muhafaza edilmesi gerektiğinden, belirlenen kişi sayısının dışında bir kişilik fazla yer olması barınma ve muhafaza etme açısından rahatlığı arttıracaktır.
Kamp için gidilen yerin zemini her zaman müsait olmayabilir. Her ne kadar çadır kurulacak zemin, kesici ve batıcı olan taşlardan arındırılsa da, uyurken rahatlık vermesi, yatılan ve oturulan zemini yumuşatması için iyi bir mat seçimi yapılmalıdır.
Çeşitli ebatlarda, çeşitli boyutlarda ve çeşitli kalınlıklarda mat bulabilmek mümkündür.
Barınma ve uyuma için gerekli ekipmanları hazır ettikten sonra, sıra kamp ve av sırasında kullanılacak av kamp malzemeleri temin etmeye gelmiştir.
Günümüzde, kamp ve av yaparken rahatlığı arttıracak, konforu sağlayacak bir çok kamp ve av malzemeleri bulunmaktadır.
Kamp ve avda kullanılan aydınlatma gereçleri bunlardan biridir.
El feneri, ışıldak, ledli lamba, projektör, kafa lambası, zoomlu el feneri… gibi, aydınlatmada kullanılacak birden çok aydınlatma malzemesi bulunmaktadır.
Bunlar arasında şarjlı, pilli, akülü, güneş enerjili olanlarından ihtiyacınıza ve yapacağınız aktiviteye göre seçim yapmak tercihinize bırakılmıştır.
Gideceğiniz kamp alanı ve avlandığınız alanda elektrik enerjisi yoksa, güneş enerjili, pilli veya kamp süresince yetebileceğini düşündüğünüz şarjlı model aydınlatma gereçlerinden birini seçebilirsiniz.
Kamp ve avda teknolojiden uzak kalmak istemeyenler için, powerbank ve hatta bluetooth hoparlör donanımlı aydınlatma gereçleri de bulunmaktadır.
Birden çok özelliği olan kamp ve aydınlatma malzemelerini kalitelial.com u ziyaret ederek fikir edinebilir, ihtiyacınıza ve bütçenize uygun olanı seçerek sipariş verebilirsiniz.

Taşıma güçlüğü bakımından, kampta veya avda gerekli olan en az malzemeyle gitmenin doğru olacağını düşünürsek, birden fazla özelliği olan kamp ve av malzemelerini seçmek daha doğru olacaktır.
Kamp ve av esnasında korunma, avlanma, ve yiyecek hazırlamada kullanılmak üzere en gerekli olan malzemelerden bazıları çakı, bıçak ve baltadır.
Gidilen kamp alanında ve avlanılacak olan bölgede yırtıcı ve vahşi hayvanların olabileceği ihtimali varsa, yanınıza alacağınız av bıçağı, av çakısı veya balta en önemli savunma aracınız olacaktır.
Yanınızda götüreceğiniz bir isviçre çakısı ise, yiyecek hazırlamanın dışında üzerindeki aletlerle günlük işlerde kullanabileceğiniz bir çakı türüdür.
Isınma ve yiyecekleri pişirme işlemlerinde doğadan yararlanılacaksa, daha büyük boy av bıçağı veya balta seçimi yapmak en iyisi olacaktır.
Her çeşit ihtiyacı karşılayacak çakı, bıçak ve baltanın yüzlerce çeşidini kalitelial.com adresinden temin edebilirsiniz.
İlk defa gidilecek kamp ve av bölgesi için, kamp ve av malzemeleri arasında bulundurulacak pusula, yön bulma ve kaybolma durumlarında yardımcı olacaktır.
Tatil, eğlenme ve avlanmak için yapılacak aktivite sırasında, hiç kimse kötü bir durumla karşılaşmak istemez. Her ne kadar taşınacak malzeme minimuma indirgenmeye çalışılsa da, bazı istenmeyen durumların olabileceği düşünülerek gerekli önlemlerin alınmasını sağlayacak malzemelerin taşınması, bazen doğabilecek hayati sorunların üstesinden gelmeyi kolaylaşturacaktır. Pusula da, aslında gereksiz gibi görünen fakat, bilinmeyen bir bölgede kaybolarak kamp veya av alanından uzak bir yerde gecelemenin oluşturacağı zararları, yön ve yol göstererek engelleyecektir.
Kamp ve avda etrafı kolaçan etmek, doğanın güzelliklerini seyretmek ve doğada yaşayan canlıları görmek, incelemek istiyorsanız, kamp ve av malzemesi olarak yanınızda götüreceğiniz gereç dürbün olacaktır.
Gece görüşlü, tek gözlü, zoomlu ve av için su geçirmeyen olmak üzere, değişik özelliklere sahip bir çok dürbünden, amacınıza ve kullanımınıza uyan birini seçmek, bu kadar seçeneğin arasında zor olmayacaktır.

Kamp yapmak için yanında dürbün götürmek bir zorunluluk olmasa da, av yapmak veya avlanmak amacıyla doğaya açılanlar için yanında dürbün götürmek zorunluluktur.
Taşıması, kullanılması ve bütçeye uygun dürbün çeşitlerine kalitelial.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Günlük hayatta, evde, arabada, piknikte, yolculukta kullandığımız termosların, içecekleri uzun süre sıcak yada soğuk olarak muhafaza ettiklerini biliriz.
Günlük hayatta o kadar değerini bilmesekte, kamp ve avda uzun süre sıcak olarak duran çayın vereceği zevke paha biçilemez.
Ellerimizi ve içimizi ısıtabileceğimiz çay ve doğanın bize sunduğu bitkilerden yapacağımız içecekleri, ev ortamındaymışçasına dışarıda içmenin keyfi bambaşkadır.
Kamp ve av sırasında lazım olabilecek ekipmanlar olarak ; kamp lambaları, kamp çadırları, pusula, dürbün, av bıçağı ve çakısı, termos, projektör, powerbank, kafa lambası, el fenerleri… gibi malzemelerin çeşitlerini ve uygun fiyatlı olanlarını kalitelial.com adresinden temin edebilirsiniz.

wifi_lock Bu yazıya yorum yapılması editör tarafından yasaklanmıştır, anlayışınız için teşekkürler.