Fotoğraf & Kamera

En güzel, en güzel anları resim karesi yada görüntü halinde kaydetmeyi sağlayan cihazlardır. Anı yakalamak ve anı olarak saklamak için kullanılan bu cihazların, şahsi kullanım dışında, güvenliği arttırmak, zararı önlemek ve bazı meslek gruplarında kullanılmak üzere, değişik amaçlara göre teknolojik olarak geliştirilen bir çok çeşidi bulunmaktadır.
Gidilen bir çok mekanda sıkça karşılaştığımız bu cihazlar, günümüz teknolojisinde özellikleri arttırılmış ve değişik alanlarda kullanılmak üzere yapısı ve modeli üzerinde bir çok değişiklik yapılmıştır.
Hayatta iyi yada kötü yaşanılan tüm olaylara tanıklık eden fotoğraf kamerası ve kameralar, bir daha tekrarı olmayacak olayları görsel açıdan bize geri kazandıran cihazlardır.
Güvenlik, sağlık, koruma ve korunma, hırsızlık gibi durumlarda kullanılmak üzere, değişen kullanım alanlarına göre, çeşitli kameralar hayatımızda yer almaktadır.
Bu kamera çeşitlerini örnekleyecek olursak ;

 

Güvenlik kamerası;

İnsanların topluca yaşadığı ve topluca bulundukları yerlerde, güvenliği sağlamak ve arttırmak amaçlı kullanılan kameralardır.
Avm, hastane, terminal, adliye, site gibi resmi ve gayri resmi çoğu yerde kullanılmaktadır.
İnsanların canını ve malını zarara uğratacak her türlü olayın tespiti ve şahitlendirilmesinde güvenlik kameralarının payı büyüktür.
Toplu kullanım alanlarında güvenlik birimleri olsa dahi, bazı şeylerin gözden kaçabileceği düşünülerek, güvenlik kameralarından yardım alınmaktadır.
Herhangi bir satış mağazasında, hırsızlığı önlemek amaçlı kullanılan güvenlik kameraları, çoğu zaman caydırıcı olmaktadır.
Hırsızlık haricinde, kasa işlemlerdinde olabilen hataları tespit edip, düzeltilmesinde de görüntü ve ses kaydından yardım alınmaktadır.
Sosyal mekan ve resmi kurumların dışında, şahsa ait mekanlarda da güvenlik kameralarına rastlamaktayız.
En önemli yaşam alanımız olan evlerimizde, ailemiz ve sevdiklerimizin güvenliğini arttırmak, bir nebzede olsa kişiyi rahatlatacaktır.
Apartman girişine konan bir güvenlik kamerasının, görüntüyü ve sesi evlere iletmesiyle, tanıdık olmayan bir kişinin gelişini önlemek, olabilecek olaylara karşı tedbir sağlamaktadır.

Aksiyon kamera;

Hareketli ve extrem yaşayan, daha çok açık alan ve doğa sporu yapan kişilerin tercih ettiği bir kamera çeşididir.
Normal bir kameranın flulaştırdığı ve çekemediği görüntüleri, Aksiyon kameralar rahatlıkla çeker. Bir sporcunun spor esnasında yaptığı ve belkide bir daha yapamayacağı bir hareketi net bir şekilde görüntülemek veya resim karesi almak, aksiyon kamerası ile mümkündür.
Hem spor yapıp, hem o an görüntü alınamayacağından ötürü, hareketli anların kamerası aksiyon kamera bir çok spor aletine ve malzemesine monte edilebilmektedir.
Bu özelliği ile tek başınıza dahi olsanız, hiç bir ayrıntıyı kaçırmadan görüntü alabilir, aynı zamanda spor yapmaya devam edebilirsiniz.
Aksiyon kameraları suya, toza ve darbeye karşı dayanıklıdır. Bu yüzde su sporu ile uğraşanlar için de gayet uygundur.
Sporcuların haricinde, sıkı sosyal medya kullanıcıları, günlük videolarını çekip yüklemek için aksiyon kamera kullanmaktadır.
Aksiyon kameralar, geniş açılı kameralardır.
Bir insanın gördüğü açıdan, çok daha fazlasını görerek, daha geniş bir alanı görüntü kapsamına alırlar.
Üzerinde birden çok çekim özelliği bulunan aksiyon kameralar ile, en hareketli ve en zor anlarda, sürekli çekim, seri çekim ve ağır çekim yapabilmek mümkündür.

Gizli kameralar;

Normal bir kamera görüntüsünden çıkarılıp, kullanılan bir nesne şeklinde kamufle edilerek, gizlice çekim yapmayı sağlayan kameralardır.
Diğer bir adı böcek kameradır. Kalem, çakmak, saat, anahtarlık gibi şekillere büründürülerek, görülse dahi kişinin kamera olduğunu anlamasına imkan vermeden çekim yapmasını sağlar.
Her ne kadar kullanımlarının yasak olduğu söylensede, rüşvet, taciz, hırsızlık gibi yasal olmayan durumları tespit edip, kanıt olarak sunulmasında bir sakınca yoktur ve bu kanıtlar geçerlidir.
Yasal olmayan, bir kişinin özel hayatına müdahalede bulunulacak çekimlerdir.
Bir kişinin yatak odasında, hastahane muayenehanesinde ve umumi tuvaletlerde kişiyi zora sokacak görüntüleri almak ve kullanmak kesinlikle yasal değildir.
Gerekli durumlarda, kötülük amaçlı olmayan kullanımlar için, gizli kameraları kalitelial.com sitesinde bulabilirsiniz.
Gece görüşlü, şarjlı, micro sd kartlı, değişik görüş açısı derecelerine sahip ve kamera haricinde her şekile girmiş gizli kameraları kalitelial.com adresinden temin edebilirsiniz.

Araç kameraları;

Araç içine monte edilerek, hırsızlık, güvenlik, kontrol ve olası bir kaza anını görüntülemek amaçlı kullanılan kameralardır.
Bazı ülkelerde araç içinde bulundurma zorunluluğu getirilmişken, ülkemizde kullanımı halen sürücülerin tercihine bırakılmaktadır.
Aracın dışını ve yol güzergahını görüntüledikleri gibi, aracın içini görüntüleyen modelleri de vardır.
Aracı park etme ve geri geri sürüşte, aracın kamerasının geniş lens açısından yararlanarak bir yere çarpmadan rahatlıkla park edebilirsiniz.
Aracınızı sizden hariç başkalarıda kullanıyor ise, kullanan kişinin trafik kurallarına uyup uymadığını ve hızını, yine aracınızda bulunan araç kamerası ile tespit edip, ikaz edebilir ve önlem alabilirsiniz.
Olası bir kaza anında, kazaya sebep olan unsurları, araç kamerası kayıtlarından görebilir gerekirse ispat edebilirsiniz.
Yolculuk boyunca araç içinden ve dışından çekilen görüntüleri, sevdiklerinizle yada sosyal medyada paylaşabilirsiniz.
Led ışıklı, gece görüşlü, değişik boyutta lcd ekranlı ve hareket sensörlü olarak bir çok model araç kamerası bulunmaktadır.
Hareket sensörlü olanlar, aracın hareket ettiği andan itibaren kayda başlar ve bu kayıt işlemin park edene kadar devam eder.
Araç kamerasına takılan hafıza kartının çabuk dolmaması ve gereksiz kayıt almasını istemeyen sürücüler için, bazı araç kamerası modellerinde böyle bir seçenek sunulmuştur.

Bakıcı kamerası & Bebek kamerası;

Çalışan ebeveynlerin, çocuklarını, hastalarını, yaşlılarını kontrol etmek amaçlı kullandıkları kameralardır.
Çalışan bir çok anne, eğer bir yakını yoksa bebeğini mecburen bir bakıcıya emanet etmek zorundadır. Bu zorunlulukta ebeveynlere kontrol etme ihtiyacı doğurur. Yanında olamadığı zamanlar, bebeğin yada bakıcının davranışlarını kontrol etmeye yardımcı olarak, bakıcı kameraları tek çaredir.
Hele ki bakıcının ve çocuğun davranışları şüphe uyandırır şekilde ise, bu durumu tespit etmek ve çözüm sağlamak yine bakıcı kameralarının işidir.
Eve kurulan bakıcı kamerasının, bakıcının bilgisi dahilinde olması ile hiçbir yasal ihlal yapılmamış olur. Bakılması istenilen kişinin sağlığı ve güvenliğini kontrol etmek ve bilgi sahibi olmak kadar doğal bir şey yoktur.
Bakıcı kamerası konulan yer sizin eviniz, bakıcı için ise işyeridir ve birçok iş yerinde yaz ile bildirerek, güvenlik açısından kamera sistemi kullanılmaktadır.
Çocuğun bakıldığı yere sabit olarak yerleştirilip, gün boyu kayıt yapabilen ve uzaktan internet vasitasıyla bağlantı kurulup, görüntüyü canlı olarak izlemeye olanak sağlayan bkıcı kamera çeşitleri bulunmaktadır.
Çocuğunuzu odasına bıraktığınızda, uyurken yada oyun oynarken bu kameralar sayesinde kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.
Müzik çalabilen, otomatik olarak gece görüşüne geçen, lcd ekranlı, bebeğin oda sıcaklığını ölçebilen özelliklere sahip bakıcı kamera modellerine, kalitelial.com adresinden ulaşabilirsiniz.

İp kamera;

Bu kamera çeşidi, isminden de anlaşılabileceği gibi, bir ip adresine sahip olup, görüntüleri internet üzerinden, kullanıcısına ileten kameralardır.
İnternet bağlantısı kurulduğu andan itibaren, gece gündüz demeden, istenilen saatte kurulduğu yeri kontrol etmeyi sağlar.
Bağlantı kurulan yer ile kontrol edilmek istenen yer arasında mesafe sınırı olmadan görüntü alabilmek mümkündür.
Bilgisayardan, akıllı cep telefonundan yada tabletten ip kameraya bağlanılabilmektedir.
Bağlantıyı akıllı cep telefonundan yapanlar için, kolaylık ve rahatlık sağlamak adına app store uygulaması geliştirilmiştir.
Bu uygulama ile ip kameradan ses – görüntü alma ve kamera kontrolü yapılabilmektedir.
Birden çok kullanıcı girişi olan ip kamera, sizin haricinizde ki kişilerinde kontrol etmelerine imkan sağlar.
Tatile gidildiğinde, seyahate çıkıldığında, ev veya iş yerini internet bağlantısıyla rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

Yılan kamera – Endoskopi kamera;

Diğer kameraların ulaşamadığı, giremediği küçük yerlere rahatlıklar girip görüntü alabilen kameralardır.
Evlerde kullanıldığı gibi, bazı meslek gruplarında da kullanılan bir kamera türüdür.
Baca, lavabo ve giderlerin tıkanmasında, tıkanıklığın sebebi ve yerinin tespitini yapmakta oldukça işe yarar.
Tesisat tamiri yapanlar, kanalizasyon işi ile uğraşanlar ve kazı yapan arkeologların işlerinde yardım aldıkları kameralardır.
Tablet yada bilgisayara bağlanılarak görüntü alınmaktadır. Öncesinde bağlanılacak cihaza kurulumu gerçekleştirilmelidir.
Kurulumu gerçekleştirilecek driver, aldığınız yılan kameranın kutu içeriğinde size gelecektir.
Ufak tefek işler, telefon yada tablete bağlanılarak halledilse de, ayrıntı isteyen işlerde, görüntüyü daha büyük ve net alabilmek için bilgisayar bağlantısı yapmak daha iyi olacaktır.
Gece veya karanlık ortamlarda daha rahat görüntü alabilmek için, yılan kameranın led ışık yer almaktadır.
Endoskop kameranın ucuna takılan mıknatıslı uç ise, kaybedilen ve bulunmak istenilen metal nesneleri kolaylıkla bulup çekmek için kullanılır.
Yılan kamera kutu içeriğinde bulunan bir diğer yardımcı eleman olan kanca uç, kameranın salındığı yeri açma veya bulunan şeyi çekmeyi sağlayan uçtur.

Bir çok alanda kullanılmak üzere, farklı olarak tasarlanmış tüm kamera çeşitlerini, kalitelial.com adresinden temin edebilirsiniz.

wifi_lock Bu yazıya yorum yapılması editör tarafından yasaklanmıştır, anlayışınız için teşekkürler.