Epilasyon & Epilatör

Vücutta temizliği, sağlığı, görüntüyü etkileyen istenmeyen tüyleri arındırma işlemine epilasyon, bu işlemi gerçekleştirmek için kullanılan alete de epilatör denir.
Vücut temizliğine katkıda bulunan bu cihazlar, tüylerin fazla uzamasına gerek kalmadan temizleme imkanı sağlar.
Hergün sosyal ortama giren bir kişi için bu oldukça önemlidir.
Ağda da olduğu gibi tüylerin uzamasını bekleme sorunu, epilatör kullanımında yoktur. Jiletle yapılan vücut temizliği ise, jiletin tüyleri kökten almayıp yüzeyden kestiği için, tüylerin birkaç gün içinde belirgin hale gelmesine sebep olur.
İşte epilatör kullanmanın farkı ve rahatlığı buradan ortaya çıkmaktadır.
Ağdayı vücuttan ayırırken oluşan morluklar, jilet kullanımındaki kesikler, epilatör kullanımında olmaz.Yüz, bacak, hassas bölge ve koltukaltında rahatlıkla kullanılır.
Periodik olarak yapılan vücut temizliğini pratik olarak yapmaya yardımcı olur.
Güzelliği, bakımı, sağlığı doğrudan etkileyen istenmeyen tüylerin alınması, epilatörler ile alışkanlık haline getirmek çok daha kolaydır.

Epilatör çeşitleri nelerdir ?
Piyasada birçok marka ve modeli bulunan epilatörler, kullanılan enerji gücüne göre şarjlı, elektrikli ve pilli olarak çeşitlendirebiliriz.
Tatilde, seyahatte kullanım için şajlı model, evde ve sabit kullanımlarda ise elektrikli yani kablolu model epilatör seçimi kullanımı rahatlatacaktır.
Sıkça tatile giden, seyahate çıkan kişi için elektrik prizi bulmak sorun olabileceğinden, şarjlı epilatör seçimi yapmak daha doğru olacaktır.
Evde ve sabit kullanımlar için elektrikli epilatör tercihi yapılabilir.
Pilli epilatörler ise daha çok, bazı epilatör modellerinin yanında, yüz ve hassas bölge kullanımlarında mini yedek epilatör olarak karşımıza çıkmaktadır.
Epilatörlerin, kullanım alanı ve kullanım özelliklerine göre farklı modelleri vardır. Kullanım alanına göre yüz, hassas bölge, tüm vücut olarak ayrılan epilatörler, çeşitli başlık ve epilasyona yardımcı malzeme eklenerek kullanım özellikleri genişletilmiştir.
Geniş başlıklı epilatörler daha çok, bacak ve koltuk altında kullanılırlar. Hassas bölge ve yüzde kullanılan epilatörlerin başlıkları daha dardır. Dar başlıklı epilatörlerin cımbız sayısı, geniş başlıklı epilatörler göre daha azdır. Temas ettiği bölgede daha az kıl temizleyerek acının azalmasını sağlar.
Acı eşiği düşük olanlar için bazı epilatör modellerine acıyı azaltan özellikler ve yardımcı ürünler eklenmiştir. Masaj başlıklı epilatör çeşidi buna bir örnektir. Epilatöre takılan bu başlıkta, cımbızlardan önce tene temas eden, masaj yaparak bölgeyi uyuşturan küçük çıkıntılar bulunur. Acının fazla hissedildiği bölgelerde bu başlık kullanmak,acıyı azaltarak rahatlıkla epilasyon yapılmasını sağlar.
Görme zorluğu olan yada epilasyonu titizlikle yapmak isteyen kişiler, ışıklı epilatör çeşitlerinden birini seçebilirler.
Epilatör, kişisel kullanılan bir alet olmasına rağmen, sizin haricinizde aileden biri ile kullacak iseniz, yıkanabilir epilatör modellerinden almanız, hijyen ve sağlık açısından daha uygun olacaktır. Farklı tip, farklı model epilatör çeşitlerine en uygun fiyatla kalitelial.com dan ulaşabilirsiniz.

Epilatör alırken dikkat edilecek hususlar nelerdir ?
Bir epilatör alınacağı zaman ilk önce vücut bölgesinin neresinde kullanılacağına karar verilmelidir. Sadece bacaklar ve koltukaltında kullanılacaksa, geniş ve tek başlıklı epilatörler işinizi görecektir. Tüm vücutta kullanılacak ise birden çok başlığı olan epilatör seçimi, daha fazla bölgede, daha rahat eğilasyon yapmanızı sağlayacaktır. Çünkü,bu özellikteki epilatörlerde, kıvrımlı vücut bölgeleri için kullanımı kolaylaştıran extra başlıklar bulunmaktadır.
Epilatörde önemli olan üzerinde bulunan cımbız sayısı ve daha da önemli olan motor gücüdür. Cımbız sayısı fazla olan epilatör, kısa zamanda daha temiz ve daha geniş alanda temizlik yapmayı sağlar. Motor gücünün önemi ise acıyı azaltmada ve daha iy epilasyon yapmada ortaya çıkmaktadır. yüksek devirli motor gücüne sahip olan epilatörler, başlık içinde dönen cımbızların hareketinin daha seri olmasını sağlayarak, tüyleri hızlıca çekip alacağı için acı hissettirmez. Yetersiz motor gücüne sahip epilatörler bunun aksi olarak daha yavaş hareket ederek acı hissini çoğaltacaktır. Seri olmaması kılların kopmasına, kırılmasına yol açacaktır.
Diğer bir aile bireyi yada arkadaşla kullanılan epilatör, hijyen açısından sağlık sorunlarına sebep olabileceğinden, yıkanabilir bir epilatör modelini seçmek faydalı olacaktır. Herhangi rahatsızlık yada cilt rahatsızlıklarının bulaşma olasılığını dikkate almak gerekmektedir.
Son olarak, alacağınız epilatörün birden fazla hız ayarının olmasına özen gösteriniz. Bazı dikkat isteyen vücut bölgelerinde, daha düşük hızda kullanmak gerektiğinden, epilatörün hızının arttırılıp-düşürülmesi kolaylık sağlayacaktır.

Epilatör bakımı ve temizliği nasıl yapılır ?
Alınan epilatörün kutu içeriğinde olan minik fırça, epilatör bakımı için yeterli olacaktır. Her kullanımdan sonra, epilatör başlığı üzerinde biriken tüyleri ve deri parçalarını minik fırça yardımıyla temizleyiniz.
Epilatör başlığı, epilatöre sabit olmayan, çıkarılabilen bir başlıksa, çıkarılarak başlığın alt kısmını da temizlemeyi unutmayın.
Yıkanabilir bir epilatör kullanıyorsanız, kullanım sonrası suyun altına tutarak temizleyin.
Yıkanabilir epilatör modeli değilse, kolonyalı mendille silerek temizlik ve hijyen sağlayabilirsiniz.

wifi_lock Bu yazıya yorum yapılması editör tarafından yasaklanmıştır, anlayışınız için teşekkürler.