KÜÇÜK EV ALETLERİ

Günlük işlerde her daim elimizin altında olan küçük ev aletleri, temizlikte, yiyecek ve içecek hazırlama – pişirme – saklama – sunmada, ev bakımı ve kişisel bakımda, sağlıkta, ısıtma ve soğutmada hayatımıza kattığı kolaylık ile evlerimizin vazgeçilmezidir.
Günlük rutin olarak yapılan ev işlerinde, hem zamanı kısaltmak, hem de harcanan gücü azaltmak amacı ile üretilmiştir ve bundan ötürü herkesin olmazsa olmaz dediği kullanmaktan vazgeçemediği birden çok küçük ev aleti vardır.
Hanımlar için en vazgeçilmez olanı, ev temizliğinde ve mutfakta kullanmış oldukları mutfak aletleridir. Günün çoğu zamanını evin mutfak bölümünde geçiren bayanlar, yemeğin hazırlanma aşamasında sebzeleri doğrama, rendeleme gibi işlemleri küçük ev aletleri sayesinde saniyeler içinde yapmaktadırlar. Hatta bu küçük mutfak aletleri o kadar gelişmiştir ki, sebzeleri birden fazla şekilde doğrama özelliğine sahiptir. Örneğin, bir patatesin yemeğini yapabilmek için küp küp, kızartması yapılacaksa dilim dilim, çorbası yapılacaksa rende şeklinde ve püresi yapılacaksa haşlanan patatesi pürüzsüz hale getirmek yine küçük mutfak aletleriyle mümkündür.
Kullanımları pratik olduğu gibi, bir o kadar da basittir. Mutfakta fazla yer kaplamazlar ve her geçen gün için boyutları ve yaptığı işlemler üzerine gelişmektedirler. Boyutlar gitgide küçültülüp, kullanım alanları genişletilmektedir. Mutfakta kullandığımız su ısıtıcı, tost makinesi, fritöz, çay-kahve makinesi, mutfak robotu, blender, mikser, meyve sıkacağı, pratik kıyma makinesi, mutfak terazisi gibi bir çok alet bize kısa zamanda daha çok çeşit ve daha lezzetli yemekler yapmamızı, mutfakta eğlenerek, zevkle yiyecek ve içecek hazırlamamızı ve yeni lezzetler keşfetmemizi sağlar.
Bir mutfak robotunu ele alırsak, yaptığı işlere nazaran mutfakta kapladığı yer oldukça azdır. Doğrama, parçalama, sıkma, çırpma, püre haline getirme, dilimleme gibi birçok işlemi yerine getirebilmek için ayrı ayrı alet kullanmak mutfakta daha fazla yer işgal edeceği ve bu işler daha uzun zamana yayılarak yapılacağı için, hayatımıza getirdiği kolaylık kapladığı yerden çok daha önemlidir. Ayrıca yer sorunu yaşayanların, birden çok işlevselliği ile mutfağı kalabalıklaştırmayan küçük mutfak aletlerini piyasada bulabilmek zor değildir. Her ürünün, birden çok markasına, birden çok çeşitlerine ulaşmak artık çok kolaydır. Bu konuda kalitelial.com adresinden ihtiyacınıza, beğeninize ve bütçenize uygun marka ve modellere bakabilirsiniz.
Kendimiz haricinde, misafir geldiğinde de yapılan ikramlıklar ve sunumluklarda küçük ev aletlerinin payı büyüktür. Bol köpüklü yapılan keyif kahveleri, demini tam almış sıcacık çay ve misafir için yapılmış tüm ikramlarda küçük mutfak aletlerinin izini görmekteyiz. Kahvenin köpüğünden, çayın demine kadar üzerimizden sorumluğu alan çay ve kahve makineleri, bize ve kültürümüze yakışanı yapmada yardımcı olmaktadır.
Mutfakta kullanılan küçük ev aletlerini alırken dikkat edilecek noktalara gelirsek ; aslında bu kişiye ve ürüne göre değişmektedir. Ürünün garantisi ve parça değişimi, kalite standartı size uygun olup almaya karar verdiğinizde bundan sonraki iş size düşmektedir. Bazıları için ürünü saklama ve koyacak yer sıkıntı olurken bazıları için kolay temizlenebilme özelliğinin olması, bazende işlevselliği kişi için önemli olabilmektedir. Bu durumu göz önüne alan üreticiler, tüm bu istenilen özellikleri bir araya toplayarak gelişim göstermiş ve oldukça da başarılı olmuşlardır. Günümüzde mutfakta kullandığımız bir çok küçük ev aleti artık bulaşık makinesinde yıkanabilmektedir. Bir çok işin tek bir aletle yapılabilmesini sağlayarak işlevselliği arttırılıp kompakt hale getirilmiş ve böylece fazla yer kaplama sorununa çözüm getirilerek tezgahlarda ve dolaplarda daha fazla yer açmamıza imkan sağlamıştır.
Evin her bir bölümünde kullanılan elektrikli süpürgeler ise evin kesinlikle olmazsa olmazı ve demirbaşı sayılan bir gereçtir. Islak – kuru kullanımlı, toz torbalısı, torbasızı, su filtrelisi, yıkamalısı, buharlısı, fırçalama gibi özelliklerde olanların dışında tasarımı üzerinde de dikey ve yatay olarak oldukça değişime uğramış modellerini görmekteyiz. Dip köşe temizliğin yanısıra günlük işlerde ufak tefek kırıntıları almak için duvara monte edilen şarjlı modeller, evde küçük çocuk varsa her daim oluşabilecek döküntüler için pratik olarak kullanılabilen mini elektrik süpürgesidir. Temizlik ve hijyende devrim yaratan elektrik süpürgeleri halı üzeri haricinde diğer zeminlerde de kullanmak mümkündür. Gözle görülmeyen tozların dışında yıkama ve ıslak, kuru, buharlı temizleme özelliğine sahip, evde genel temizliğe uyarlanmış modelleri artık rahatlıkla bulunabilmektedir.
El attığımız her işte bize yardımcı olan küçük ev aletleri kişisel bakımda da ; saç kurutucular, saç şekillendiriciler, traş makineleri, epilatörler, masaj aletleri… vb olarak karşımıza çıkmaktadır.
Her alanda, insan gücünden ve zamandan tasarruf etmeyi sağlayan küçük ev aletlerinin hayatta bize getirdiği kolaylık ve faydalar azımsanmayacak kadar çoktur ve genelde herkesin kullandığı aletlerdir.
Küçük dokunuşlarla hayatınızı kolaylaştıran tüm küçük ev aletlerine değişik fiyat aralıklarıyla ve hızlı bir şekilde ulaşmak istiyorsanız kalitelial. com u ziyaret edin.

wifi_lock Bu yazıya yorum yapılması editör tarafından yasaklanmıştır, anlayışınız için teşekkürler.