Terazi Çeşitleri

Katı veya sıvı, kütlesi olan bütün cisim ve nesnelerin ağırlığını ölçmeye yarayan alete terazi, bu ölçme işlemine de tartma denir.
Günlük hayatta dikkatimizi çekmese de ve bazen farkında olmasak ta, düşündüğümüzde ağırlık birimi yani kilo üzerinden aldığımız herşey bir terazi üzerinden geçmektedir.
Pazarlarda, marketlerde, balıkçıda, kuruyemişçide, tuhafiyecilerde, kuyumcularda, kasapta, manavda ve hatta ev mefruşatı için aldığımız pamuk, elyaf, havlu, boncuk, yün iplik gibi malzemelerin kilo veya gram üzerinden satıldığı tuhafiye ve mefruşatçılarda dahi terazilerle karşılaşmaktayız.
Değişik alanlarda, değişik ölçüm yapma şekline göre farklılık gösteren bir çok terazi çeşidi bulunmaktadır.
Günümüzde standartların gelişmesi ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, ağırlık ölçümü yapan terazilerinde bu ilerlemeye ayak uydurduğunu görmekteyiz.
Daha doğru ve daha güvenilir ölçüm yapan ve kullanımı daha kolay olan elektronik terazileri, ağırlık birimi ile satış yapan dükkanların daha çok tercih ettiklerini bilmekteyiz.
Daha önceleri kullanılan çift kefeli terazilere rastgelmek bazen mümkün olsa da, bu teraziler yavaş yavaş piyasadan kalkmaktadır.
Mekanik olarak çalışan bu çift kefeli terazilerin bir kefesine ağırlık, diğer bir kefesine ise ölçümü yapılacak nesne konarak, iki kefedeki ağırlığın eşitlenmesiyle ölçüm yapılmaktadır.
Gram hassasiyette olmadıkları için, az veya fazla gelen ölçümleri tam olarak belirlemek bu terazilerde zordur ve çoğu zaman bu miktar satıcının insiyatifine kalır.
Elektronik teraziler ise bu duruma maruz kalmadan, hem satıcıyı hem de alıcıyı şüphede bırakmayan, gram hassasiyetle ölçüm yapabilen terazilerdir.
Üzerine konan malzemeyi net olarak ölçüp, bilgileri lcd ekran üzerinde göstermektedir. Diğer bir kolaylığı ise, ağırlık ölçüsünü aldığı malzemenin o anki ağırlık birimine karşılık gelen fiyatını da aynı lcd ekran üzerinden gösterir olmasıdır.
Gün boyu tartma, toplama, çıkarma, müşteri ile ilgilenme durumuna maruz kalan satıcı için, elektronik terazilerdeki bu özellik büyük kolaylık sağlamaktadır.
Otomatik olarak dara alma özelliği sayesinde, tartılacak kabın ve içine konan malzemenin ağırlığını almak için ayrı ayrı yapılacak iki işlemi satıcıya bırakmadan otomatik olarak halleder.
Elektronik terazilerin, ağırlık ölçüsünü ve fiyatını satıcıyla aynı anda alıcısınında görmesini sağlayan çift yönlü lcd ekranı vardır.
Pazarlar, marketler gibi ağırlık ölçüsüyle satış yapılan halka açık yerlerde, güvenle alış-veriş yapabilme açısından önemlidir.
Elektronik terazilerin laboratuvarlarda, ilaç ve kimya sanayisinde, kuyumcularda kullanılmak üzere, miligram hassasiyetle ölçüm yapabilen çeşitleri bulunmaktadır.
Kuyumcu teraziside denilen bu terazi çeşidi, çok küçük ağırlık biriminde olup, büyük değeri olan altın ve benzeri maddelerin tartılması için geliştirilmiştir.
Ölçümünde yapılacak 1 gr’ lık hatanın bile alıcı ve satıcı için maliyet kaybına sebep olması ile bu mesleklere özel terazilerin, ağırlıkları hassas olarak ölçmesi oldukça önemlidir.
Alışverişin dışında, evlerimizde kullandığımız elektronik terazilere örnek olarak, banyo baskülü ve mutfak terzilerini gösterebiliriz.
Banyo tartılarının elektronik olanları haricinde, ibreli olan modelleri de mevcuttur. Fakat elektronik olanları daha çok tercih edilmektedir.
İbreli olan banyo basküllerini gram hassasiyetinde okumak güçtür ve zamanla içinde kullanılan yayların gevşemesinden dolayı doğru ölçüm yapmaları zorlaşır.
Gram hassasiyetinde olan elektronik banyo baskülleri, kilo alım-verimde değerleri hassasiyetle ve doğru olarak göstererek kişinin motivasyonuna katkıda bulunur.
Birden çok özelliği olan bazı elektronik banyo baskülleri, ağırlığın yanısıra vücut kitle endeksi, yağ ve kemik ağırlığını ayrı ayrı gösterebilen özelliklere sahiptir.
Bu özellik kişinin kilo alması yada vermesinde dikkat etmesi gereken durumları tespit etmesinde yardımcıdır.
Adı üstünde banyo tartıları, banyo gibi rutubetli, nemli olan yerlerde kullanıma uygun malzemeden yapılmıştır ve nemden kolay kolay etkilenmezler. Engebeli olmayan düz bir zeminde tartılmak, daha net daha doğru ölçüm alabilmek açısından önemlidir.
Üzerlerinde bulunan lcd ekran sayesinde, yapılan ölçüyü okumak oldukça kolaydır.
Her ne kadar alınan yada verilen kilonun ölçümünde direk olarak kullanılmasa da, kilo verme yada dengeli beslenmeye yardımcı olarak evlerde kullanılan bir diğer terazi çeşidi mutfak terazisidir.
Herhangi bir hastalık sonucu yada diyet yaparken yiyeceklerin miktarına dikkat etmek önemlidir. Sağlıklı olmak ve kilo vermek adına doktor ve diyetistenlerin verdiği yeme-içme programına sadık kalmak, olabilecek sağlık ve kilo sorunlarının önüne geçilmesinde etkili bir faktördür.
Yeme-içmede olduğu gibi, özenle yapılacak bir tarifte bardak, kase, kaşık, avuçiçi gibi ölçüleri kullanmak istemeyen ve tarifleri tutturamayanlar için mutfak terazilerinden yardım almak büyük kolaylık sağlar.
Ölçülecek malzeme için kullanılan bir mutfak gereci, gram ağırlık olarak net ölçüm yapmaz.
verilen diyet ve tarifte ölçüyü kaçırmak, hem fazla kalori alımına hem de yapılan yemeğin lezzetinin tam oturmamasına sebep olur.
Örneğin, bir reçel yapımında kullanılan şekeri, reçel yapımında kullanılacak meyve miktarına göre ayarlayamamak, reçeli ya çok katı yada çok sıvı kıvamda olmasına sebep olacaktır.
El alışkanlığı kazanılmış günlük yemek yapımında kullanmasakta, bazı yiyecek ve yemeklerin yapımında malzemeleri ölçüsünce koymak, kıvam ve lezzeti açısından fark yaratacaktır.
Çeşitli alanlarda ve çeşitli amaçlarda kullanılmak üzere üretilmiş teraziler vardır. Bu terazi çeşitlerinden olan banyo baskülü-tartısı, mutfak terazisi, kuyumcu terazisi, cep terazisi, el terazisi, bebek terazisi, elektronik pazarcı terazisi… gibi şarjlı, akülü, dijital, hassas, elektrikli olarak kullanılabilen ve hatta anahtarlık şeklinde olup taşınması kolay hale getirilen hassas cep terazisini ve tüm terazi çeşitlerini kalitelial.com adresinde bulabilirsiniz.

wifi_lock Bu yazıya yorum yapılması editör tarafından yasaklanmıştır, anlayışınız için teşekkürler.