MEDİKAL ÜRÜNLER

Sağlığı koruma, düzeltme ve herhangi bir hastalık sonucu sağlığın bozulmasında, hastalığın ilerlemesini durdurma veya iyileştirme amaçlı kullanılan tüm yardımcı tıbbi malzemeler medikal ürün adı altında toplanmaktadır.
Günümüzde birçok farklı rahatsızlıklara uygun tedavi edici veya tedaviyi destekleyici medikal ürünler bulunmaktadır.
Gelişen teknoloji ile sağlık sektörünün her alanda yaptığı yenilikler ve ilerlemelerden medikal ürünlerde payını almıştır.
Hastanelerde olduğu gibi evlerde kullanılan medikal ürünler de vardır.
Hastanelerde kullanılan bazı medikal ürünlerin ev şartlarında da kullanımını sağlamak için, medikal ürün geliştirici tıbbi sektörler, evde kullanılacak cihazların boyutunu ev ortamına uygun ve sağlıkçı olmayan kişilerin dahi basitçe kullanabileceği kolaylıkta tasarlamışlardır.
Astım veya herhangi bir solunum rahatsızlığı yaşayan kişiler için evde kullanılan buhar makineleri, hava nemlendiriciler ve basit solunum cihazları bu duruma birer örnek teşkil etmektedir.
Tedavi edici veya tedaviye yardımcı medikal ürünlerin dışında, tedbir ve kontrol amaçlı kullanılan medikal ürünler hemen hemen bütün evlerde bulunmaktadır.
Bu medikal ürünlere örnek verecek olursak ;
Tansiyon aletleri, şeker ölçüm cihazları, ateş ölçerler, vücut analizi yapan banyo baskülleri, fizyoterapi yapabilen masaj aletleri, tens cihazları ve kronik rahatsızlık sonucu her daim ilaç kullanmak zorunda olanlar için hatırlatmalı – alarmlı ilaç kutusu genelde birçok evde mutlaka birinin bulunduğu medikal ürünlerden bazılarıdır.
Hipertansiyon veya hipotansiyon sorunu olan yada gün içinde yaşanılan stresli olaylar ve bazı hastalıklar sonucu ortaya çıkan tansiyon oynamalarında, kontrol amaçlı evde tansiyon aleti bulundurmak, müdahale öncesinde bilgi edinme açısından önemlidir.
Evde kullanılan medikal ürünlerin biri olan tansiyon aletinin, bilekten ve koldan ölçüm yapan çeşitleri bulunmaktadır.
Her iki vücut bölgesinden ölçüm yapabilen tansiyon aletlerinin kendi içlerinde birçok özelliği olan modelleri mevcuttur.
Sesli bildirim yapanı, tansiyon ile aynı anda nabız ölçeni ve tüm aile bireylerinin tansiyon değerlerini ayrı ayrı kayıt edip hafızada tutabileni, tansiyon değerlerinden anlamayanlar için yüksek veya düşük olduğunu belirten sesli yada yazılı uyarı yapanı… gibi birden çok özelliği bir arada barındıran tansiyon aletleri ile ölçüm yapmak kolaylaştırılmıştır.
Gözleri görmeyen veya okuma yazması olmayan kişiler için, sesli uyarı yapan tansiyon aletleri daha geçerlidir.
Birçok dil seçeneği arasında Türkçe dil desteği olan bir tansiyon aletini seçmek, daha kolay anlama ve daha doğru tespit yapabilmek adına önemlidir.
Bu ve farklı özelliklere sahip tansiyon aletleri hakkında bilgi edinmek ve seçim yapmak için, kalitelial.com adresine uğramanız yararınızadır.
Evlerde en çok kullanılan bir diğer medikal ürün ise ateş ölçerlerdir.
Büyük olsun, küçük olsun zaman zaman yaşanılan soğuk algınlığının ilk belirtisi olan ateş yükselmesini kontrol etmek için sıkça kullandığımız medikal malzemelerden biridir.
Hele ki aile bireyleri arasında bir bebek veya çocuk varsa, elimizin altında en çok bulundurduğumuz ve belki de en çok kullandığımız medikal ürünler arasında ateş ölçerler yer alır.
Çoğu hastalığın en belirgin semptomları arasında olan ateş yükselmesi, bebek ve çocuklarda daha sıkça rastladığımız sorundur.
Yetişkin bir insana göre bağışıklıkları ve vücut direnci düşük olan bebekler, en ufak bir rahatsızlıkta dahi yüksek ateş belirtisi gösterirler.
Hastalığın haricinde diş çıkarma dönemlerinde yaşanan sorunlardan biri yine ateş yükselmesidir.
Ailenin küçük bireyleri için özel üretilmiş ateş ölçerler günümüzde oldukça yaygın olarak bulunmakta ve kullanılmaktadır.
Kızılötesi temassız ateşölçerler ile bebeğe temas etmeden ölçü alabilmek mümkündür.
Uyuyan bebeği uyandırmadan, korkutmadan ve soğuk teması ile sıçratmadan rahatlıkla ateşini ölçmek, hem ebeveyn hem de bebek açısından oldukça kolaydır.
Kızılötesi temassız ateş ölçerin bir diğer rahatlığı ise bebeğin ateşi dışında odasının sıcaklığını, mamasını, banyo suyunun sıcaklığını ölçmede kullanılabilir olmasıdır.
Ateş ölçerler herkeste kullanılan bir cihaz olduğu için enfeksiyonu kişiden kişiye taşıma olasılığının olduğunu düşünürsek, kızılötesi temassız ateş ölçerler ile bu risk ortadan kaldırılmıştır.
Her ne şartta ve her ne rahatsızlıkta olursa olsun, kullanılacak medikal ürünleri alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.
Kişisel kullanım ve tedbir için olan medikal ürünlerin dışında, ciddi rahatsızlıklar için kullanılacak medikal ürünleri alırken mutlaka ama mutlaka bir sağlık personelinin bilgisi dahilinde olmasına dikkat ediniz.
Tedbir, kontrol ve rahatlama adına sağlığınızı riske atmayacak, danışılanın bilgisi dahilinde olan medikal ürünleri kalitelial.com adresinden tedarik edebilirsiniz.

wifi_lock Bu yazıya yorum yapılması editör tarafından yasaklanmıştır, anlayışınız için teşekkürler.