Kulaklık Modelleri

Müziği yüksek sesle ve zevkle dinlemek için bazı ekipmanlara ihtiyaç vardır. Bu ekipmanlar hoparlör yada kulaklıklardır.
Müzik dinlenecek ortamda bizim haricimizde rahatsız olacak birileri yoksa, sesi dışarı vererek hoparlörden dinleriz. Fakat bulunduğumuz ortam veya etrafta müzik dinlememizden rahatsız olabilecek kişiler varsa, müzik dinlemek için kullanacağımız yardımcı ekipman kulaklık olacaktır.
Araç kullanmanın haricinde, dilediğimiz yerde kimseyi rahatsız etmeden film izleme, müzik dinleme keyfini çıkardığımız kulaklıklar yapılan aktiviteye göre ayrı ayrı tasarlanarak bir çok çeşidi piyasaya sürülmüştür.
Örneğin, spor yaparken veya hareketli anlarda daha rahat kullanılması için sporcu kulaklığı adı altında kulaklık çeşidi geliştirilmiştir.
Bluetooth donanımlı sporcu kulaklıkları, spor ve hareket esnasında kablo derdi olmadan, bağlanılacak cihazı üzerinde gezdirmeye gerek kalmadan özgürce hareket edebilmek kolaylaştırılmıştır.
Hareketli anların, ev ortamından daha çok dışarı alanda olduğu düşünülerek suya ve toza karşı dayanıklılığı arttırılmıştır.
Kulağa geçirilerek kullanıldıkları halde, aktif zamanlarda kulakta sabit kalmaları için, iki kulaklık arasında kablolu bağ kullanılmıştır. Bu da yetmemiş, her insanın kulak yapısının farklı olduğu bilindiği için değişik boyda, değişik modelde kulak pedleri, sporcu kulaklıklar içinde yerini almıştır. Diğer kulaklılara nazaran daha dayanıklı daha sağlam yapıya sahiptir.
Spor esnasında düşme, çarpma gibi olasılıklar karşısında kolay kolay kırılmaz ve bozulmazlar.
Oyun bağımlıları için üretilen oyuncu kulaklığı, aksiyonlu oyun sahnelerinde ilettiği ses farkı ile diğer kulaklıklardan ayrılmıştır. Oyuncuya sesi stereo ve 3 boyutlu olarak verir. Hareketli fps oyunlarında, oyun karakterlerinin ve oyunun aksiyon seslerini sağ-sol ayırarak, karşı atak yapan oyun karakterlerinin nereden geleceğini, düşmanın ne taraftan çıkacağını kolaylıkla anlayabilirsiniz.
Güçlü basa sahip olan oyuncu kulaklığı ile, bas seslere sahip olduğu bir müzikleri dinlemek te ayrı bir keyif verir.
Oyuncu kulaklıkları genelde kafa bandı olan kulaklıklardır. Kulağı tam sararak dışarıya ses vermez ve dışarıdan gelen sesi de geçirmez.
Bilgisayarda oyun oynarken uzunca bir zaman geçirildiği için oyuncu kulaklık pedleri yumuşak bir malzemeden yapılmış olup, uzun süre kullanımda dahi kulakları acıtmaz.
Bunların dışında, telefonlara takılan veya bluetooth ile eşleştirilerek bağlantı kurulan kulakiçi kulaklık ve kulaküstü kulaklık çeşitleri de bulunmaktadır. Bazı modellerinde mikrofon dahil olup kişinin tercihin tercihine bırakılmıştır. Sosyal medya kullanımı, sesli ve görüntülü iletişim için mikrofonlu bir kulaklık modeli gerekmektedir.
Tek tip bluetooth kulaklıklar daha çok araç kullananlar içindir. Trafikte dışarıdan gelen sesleri duymanın yanında, telefon ele alınmadan konuşma rahatlığı sağlar.
Çift bluetooth kulaklık müzik dinlemek için kullanıldığı gibi araç içinde de kullanılır. Şöyle ki, müzik dinlerken çift olarak kullanılan kulaklık, telefona sesli görüşme geldiği an kulaklığın tekini devre dışı bırakarak, tek kulaklıktan görüşme imkanı sağlar. Trafikte kulaklıkla müzik dinlenemediği için. çift kulaklık olsa bile sesli iletişimde sadece teki devrede olduğu için sorun olmayacaktır. Bunun için araç içi kullanım için de uygundur.
Kulakiçi kulaklıklar, kulaküstü kulaklıklara göre kullanımları daha yaygındır. Taşınabilirliğinin kolay olması, dışarıda kullanım rahatlığı getirerek, daha çok tercih edilen arasındadır, Cebe rahatlıkla sığabildiği için yanda taşınmaları sorun olmaz.
Kulaküstü kulaklıklar, dışarı alanda kullanılabilseler de, daha çok pc yada tablet bağlantılı olarak kullanılırlar.
Dışarıda müzik dinlenmediği zamanlarda boyuna geçirilerek taşındıkları için, bu durumdan rahatsızlık duyan kişiler, kulakiçi kulaklık çeşitlerinden herhangi birini tercih etmektedir.

Kulaklık alırken dikkat edilecek hususlar nelerdir ?
Kulaklık alırken dikkat edilecek en önemli husus, kulağı acıtmayacak ve kulağa tam oturacak yapıda olmasıdır. Ergonomik yapıda olması bütün kulaklık çeşitlerinde öenmli olsa da, kulakiçi kulaklık modellerinde kulağa oturması daha önemlidir. Kulağa tam oturmayan kulaklık, kulakta sabit duramayarak sık sık düşer yada boşluklardan dolayı dışarı sesleri kolayca iletir. Bir kulaklığın verdiği ses ve malzemesi ne kadar iyi ve kaliteli olursa olsun, kulağa tam oturmadıkça performansında düşme olacaktır. Bu yüzden kulakiçi kulaklık alırken, değiştirilebilir yedek mini kulaklık pedlerinin olmasına yada dışarıdan alınan kulak pedlerinin kulaklığa ve kulağınıza uyumlu olmasına dikkat ediniz.
Kulaküstü kulaklıkların başa takılan bant kısmının ayarlanabilir olması ve kafaya baskı yapacak derecede sert olmaması, kullanım sırasındaki rahatlığı ve ses iletimini etkileyecektir. Kulak yastıkları, kulağı kaplayacak büyüklükte ve yumuşak olmalıdır. Uzun süre müzik dinlemek ve oyun oynamak için alınacak kulaklık, kulak sağlığını etkilemeyen ve konforlu olan kulaklık seçimi yararınıza olacaktır.
Ses iletimini etkileyecek faktörleri eledikten sonra, alınacak kulaklığın ses ve malzeme kalitesine bakmalıdır. Cihazdan çıkan sesi aşırı mono ve aşırı tiz olmadan, parazit, cızırtı ve kesiklik yapmadan iletebilen kulaklık seçimi, müzik ve oyun keyfini kıçarmada önemli bir etkendir.
Yüksek ses çıkışında sesin kalitesini bozan kulaklıklar yerine ekolayzeri dengeli olan bir kulaklık seçimi, sesin artması sırasında kalitesini bozmayacaktır.
Seyahat, piknik, yürüyüş, tatil gibi, daha çok dışarı alanda kullanılacak olan kulaklığın, yağmur, su ve toz geçirmez özellikte olması yararınızadır. Açık alanda, rüzgar ve yağmur gibi hava şartlarına uygun olmayan kulaklıklar, toz ve yağmur damlasından etkilenerek kısa sürede kullanılmaz hale gelecektir.
Bu yüzde pc başında oturularak sabit kullanılan kulaklıklar ile spor yaparken kullanılan kulaklıklar büyük farklılıklar göstermektedir. Sabit olarak kullanılan kulaklıklarda aranacak özellik, bilgisayar başında eğilip bükülmeden rahatça kullanıma imkan verecek boyda kablo uzunluğuna sahip olmasıdır.
Telefon ile birlikte kullanılacak bir kulaklık alacaksanız, alacağınız kulaklığın telefona bağlantısını sağlayan jack ın, üzerinde bulunan çizgilerini dikkate almak uyum sorununu ortadan kaldıracaktır. Telefon ile müzik dinlemek, film ve video izlemenin dışında, sesli ve görüntülü iletişim sağlamak için, mikrofonlu kulaklık seçimi bu uygulamaları gerçekleştirmek için gerekli olacaktır.
Yani kısaca, farklı kullanımlar için, farklı kulaklıkların olduğunu dikkate alarak, kullanım alanı ve beklentinize uygun olacak bir kulaklık seçimi yapmak en doğrusu olacaktır.

wifi_lock Bu yazıya yorum yapılması editör tarafından yasaklanmıştır, anlayışınız için teşekkürler.