SPOR & OUTDOOR & FİTNESS

Spor & Outdoor & Fitness

Spor, insanın ruhen ve fiziken iyi hissetmesini sağlamak için aletli yada aletsiz olarak yapılan bir takım hareketlerdir. Bir çok bayanın zayıflamak, erkeklerin ise kaslı ve güçlü görünmek için yaptığı sporun aslında görünüşün dışında sağlık üzerinde birçok faydası vardır.
Gün içinde yapılan 30 dakikalık sporun bir çok hastalık için ön tedbir olduğunu belirten uzmanlar, yapılan sporun süresine nazaran, düzenli olarak her daim yapılan sporun fayda getirdiğini söylemektedirler.
Spor yapmayanlara oranla, spor yapanların yaşam kalitesi daha yüksektir. Erken yaşlanma belirtilerini spor ile bertaraf ederek fiziksel performansı yüksek tutmak spor ile mümkün hale gelmektedir.
Hareket etmek kandaki oksijen seviyesini arttırır, kalp hastalığı, tansiyon hastalıkları riskini düşürür ve varsa rahatsızlıkların ilerlemesini önler.
Ağrı eşiğini arttırarak, vücutta herhangi bir sebeple oluşan ağrıları azaltmayı veya tamamen kurtulmayı sağlar. Kabızlık, hazımsızlık, mide ekşimesi gibi mide ve bağırsak sorunları, hareket ederek, spor yaparak çözülebilmektedir.
Depresyon ve anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıkları, periodik olarak yapılan spor ile azaltmak ve yok etmek mümkündür ve yine bu rahatsızlık için kullanılan ilaçlar kadar hatta daha fazla etkilidir. Spor esnasında salgılanan ve spor sonrası da salgılanmaya devam eden serotonin yani mutluluk hormonu, kimyasal olarak dışarıdan alınan ilaçların yerine spor ile doğal yoldan almak daha mantıklıdır. İyileşmek adına alınan kimyasalların, vücudun başka bir organına verebileceği hasarı önlemek bu şekilde mümkün olabilmektedir. Hafif-orta şiddetteki psikolojik sorunların dışında daha ağır seyreden rahatsızlıklar için tabi ki mutlaka hekimin önerdiği ilaçların kullanılması gerektiğini de unutmayalım.
Aslında spor yapmak için o kadar çok sebep var ki, bunları göz ardı edip hala spora yönelmemenin tek sorumlusu yine biziz.
Gelişen teknolojinin de insanı hareketsiz hale getirdiği de bir gerçektir. İnsan gücünün yerine geçen, insanların yapacağı işleri üstlenerek üzerimizden sorumluluğu alan o kadar alet ve makine arasında sıkışıp kalmak, hareketsiz yaşamı beraberinde getirmektedir. Bu sorunun çözümünü maalesef yine gelişen teknoloji üstlenerek, bir taraftan hareketsiz yaşama sebep olurken, bir taraftan spor yapmaya teşvik etme amaçlı birçok spor aleti geliştirmektedir.
Açık alan, kapalı alan ve evlerde kullanılmak üzere envayi çeşit spor aleti bulunmaktadır. Evde kullanılan bu spor aletleri, spor salonlarına ayrılan zaman ve bütçe konusunda insanları rahatlatmaktadır. Elimizin altında olup zaman ve mekan sorunu olmadan her zaman spor yapabilecek olmak, bir nebze de olsa üşengeçliği kırıp hareketli bir yaşama adım atmayı sağlayabilir. Halen geliştirilmekte olan ve evde kullanıma uygun hale getirilen spor aletlerinin asıl amacı da budur.
Kas yapmak, zayıflamak, fit görünmek, sağlıklı yaşam ve hareketli olmak için seçilebilecek ayrı ayrı spor aletlerini bulmak bu zamanda zor değildir.
Yapılan spora uygun, açık alanda ve kapalı alanda yararlanılabilecek alet seçenekleri ve çeşitli sporlar için yardımcı ürünler piyasada fazlasıyla bulunmaktadır.
Bu yardımcı ürünler, spor esnasında ve spor sonrasında kullanılmak üzere ayrılmıştır. Spor esnasından yardım alabileceğimiz ürünler olarak, nabız ölçerler, kilometre ve adım sayarlar, yakılan kaloriyi hesaplayan aletler, zaman sayaçları ve kronometreleri örnek gösterebiliriz.
Medikal ürün olarak geçen fakat spor yaparken veya sonrasında kullanılan bandajlar, bileklikler, korseler, bantları da spora yardımcı ürünler olarak gösterebiliriz. Kaldı ki ağır sporlarda bu ürünlerden yardım almak sakatlanmayı, zorlanmayı veya incinmeyi önlemektedir.
Yaşam kalitesini arttıran, vücudun yağ depolamasına izin vermeyen bu aktivite için, vücudunuzda rahatsızlık duyduğunuz ve sadece o bölgeyi çalıştırmak için tasarlanmış aletler olduğu gibi, üzerinde birden çok çeşit sporu yapabileceğiniz kompact spor aletleri de bulunmaktadır.
Bunlar, kapı barfiksleri, koşu bandı, el- kol- göğüs yayları, plates topu, fitness aletleri, zıplama ayakkabısı, mekik aleti, twister, şınav çekme aleti, vücut geliştirme ve egzersiz aletleri gibi, outhdoor veya evde kullanılmak için üretilmiş spor aletleridir.
Sağlığınıza, vücudunuza ve kullanımınıza uygun spor aletlerine kalitelial.com sitesinden bakabilirsiniz.
Vücut geliştirme ve zayıflamanın dışında bazı hastalıkların tedavisinde de spor ve egzersizin ayrı yeri vardır. Örneğin felç geçirmiş bir hastanın tedavi ve iyileşme süresini hızlandırmak için hekimler hastalarına bazı egzersiz hareketleri önermektedir. Yapılan tedavinin süresini kısaltmak ve hızlandırmak adına hazırlanan ve hastaya uygulanılması gereken egzersizler, iyileşme süresince katedilecek yolu ikiye katlamaktadır.
Sporun metabolizma üzerinde olumlu etkilerinin olduğunuz hepimiz biliriz. Metabolizma hızlı olduğu sürece harcanan kalori ve yağ yakımı da bir o kadar hızlı olacaktır. Fakat bazı metabolizma rahatsızlığı olanların metabolizma hızları oldukça düşüktür. Hipotroid hastalığı yaşayanlar bu gruba bir örnektir. Metabolizma hızları, normal insanın metabolizma hızından oldukça düşüktür.
Metabolizmayı hızlandırmak için yapılan sporun önemi, bu rahatsızlıkta da bir kez daha karşımıza çıkmaktadır.
İster sağlık, ister zayıflama, ister fit görünmek adına olsun yapılan sporun bize dönüşü hiç bir zaman eksi yönde olmayacaktır.
Günlük olarak yapılan 30 dakikalık sporun, sağlıklı olmaya ve fit görünmeye kattığı faydaları bildikten sonra harekete geçme zamanı gelmiş demektir. Harekete geçtikten sonra ise devamını getirmek için çaba göstermek sporda en önemli faktördür.
Bunun içinde, spor yapmaya teşvik eden, kolaylaştıran, her daim gözümüzün önünde, elimizin altında bulunan spor aletlerinden yararlanmak, evde ailenizin yanında beraberce hareketli yaşam için çaba göstermek motivasyonunuzu yükseltecek ve belki de ailenin diğer üyelerininde spor yapmasına sebep olacaktır.
Ailenizdeki kişilere sebep olmanız, spor yapma isteğinizi güçlendirecek size daha bir azim verecektir ve ailece yapılan spor, her bir aile bireyini daha kolay harekete geçirecektir.
Sizde aile boyu spor yapmanın zevkini ve mutluluğunu yaşamak istiyorsanız kalitelial.com sitemizden aile boyu vücut çalıştırma ve egzersiz setini gözden geçirebilirsiniz.
Diğer çok fonksiyonlu ve kombine spor aletleri için kalitelial.com adresini tavsiye ederiz.
Spora ve hareketli yaşama bir adım atmasına sebep olduğumuz her birey adına mutluluk duyarız.

wifi_lock Bu yazıya yorum yapılması editör tarafından yasaklanmıştır, anlayışınız için teşekkürler.