YAPI MARKET & BAHÇE

Hırdavat ve yapı malzemeleri ; aracımızda, bahçemizde, evimizde oluşan ufak tefek tamir gerektiren işleri, kendi becerimiz ve hünerimizle yaparken yardım aldığımız alet ve edevatlar topluluğudur.
Erkeklerin daha fazla olsa da, bay- bayan herkesin elinden ufak tefek tamir işleri gelmektedir.
Günlük hayatta oluşan küçük arızalar için, hiçkimse usta veya bir başkasından yardım almak istemez.
Elinden geliyorsa kendi işini kendisi yapmak, insana zevk ve mutluluk verir. Yapabildiği sürece, tamirci çağırıp zaman ve para kaybı yaşamak istemez.
Bunun için evlerde, ufak tefek tamir, bakım ve düzenleme işlerinde kullanılan bazı hırdavat ve yapı aletleri vardır.
Gerek ev ve araç tamiri olsun, gerek se bahçe işleri olsun, bazı tamir ve bakım işleri yaparken gerekli malzemeleri kullanmak, hem yapılan işi kolaylaştırır, hem de fazla güç ve zaman harcamadan işleri yapabilmek adına rahatlık sağlar.
Çekiç, çivi, matkap, hilti, tornavida, pense, bahçe makası, anahtar takımı gibi hırdavat malzemeleri, genelde her evde bulunan ve sıkça kullanılan, tamir için en gerekli malzemelerden bazılarıdır.
Evlerde tamir gerektiren sorunların en başında; musluk tamiri, kapı kolları, priz tamiri, askı ve ayna gibi kullanılan bazı eşyaların monte edilmesi yada yapıştırılması, elektrikli aletlerin tamiri ve mutfak gereçlerinin sap ve kapak tamirleri gibi küçük sorunları, evlerde bulunan hırdavat malzemeleriyle giderilebilir.
Bu sorunlar, büyük tamir işleri gerektirmeyen ve genelde herkesin yapabileceği her evde olabilecek küçük sorunlardır.
En basitinden, duvara çivi çakmak için kullanılan bir çekiç, evlerde bulunması gereken el aletlerinden biridir.
Günümüzde bayanların el becerilerini geliştirdiği, ev düzeni ve eski eşyaları yenileme amaçlı yaptığı bazı hobilerde, hırdavat malzemelerini kullandıklarını görmekteyiz.
Boyalar, zımparalar, kıl testere, küçük oymak takımları, silikon tabancası ve yapıştırıcılar, çeşitli hobi aktiviteleri ve eşya yenilemede kullanılan bilimum hırdavat ve yapı malzemeleridir.
Bu hırdavat ve yapı malzemelerinin tamir haricinde, hobi, ev düzeni ve dekoru değiştirmede, yenilemede de kullanıldığını göstermektedir.
Güç, kuvvet, incelik, dikkat ve kontrol isteyen bazı tamir işlerinde araç ve gereçlerden yardım almak, güvenlik açısından önemlidir.
Bazen bir yapıştırıcıyla, bazen bir çiviyle, bazen de bir vida ile küçük tamirat işlerini ustaya gerek kalmadan üstesinden gelebiliriz.
Bazen basit fakat dikkatsiz ve gerekli malzemeleri kullanmadan girişilen tamir işleri, can ve mal kaybına sebep olabilmektedir.
Arızaya uygun alet ve edevat seçimi bu yönden önemlidir.
Görünüş itibarıyla basit olan bir tamir işi, örneğin bir elektrik arızasında gerekli olan kontrol kalemi yerine tornavida ile müdahale edildiğinde elektrik akımına maruz kalmak kaçınılmazdır.
Bunu engellemek ve önüne geçmek için, kontrol kaleminin sapında, elektrik akımını geçirmeyen sert kauçuk bir malzeme kullanılmıştır ve elektrik akımının olduğunu gösterebilen şeffaf bir yapıya sahiptir.
Tornavidanın, elektrik akımın önlemek yada elektrik akımını tespit etmek gibi bir mahareti yoktur. Tornavida, yıldız, düz ve şarjlı olarak çeşitlendirilirken, kontrol kalemi ise tek tiptir.
Bahçe düzenlemesi, bitkilerin ekim, dikim ve bakımında kullanılan hırdavat malzemeleri, bahçe işiyle uğraşanlar için yardımcı ekipmanlardır.
Bitki veya sebze ekiminde, zararlı otların ayıklanması – sökülmesinde, bitkilerin budanmasında ve dökülen yaprakların temizliğinde kullanılmak üzere birçok bahçe aletleri bulunmaktadır.
Bu bahçe aletleri, daha az güç harcayarak, kolay ve hızlı bir şekilde çalışma imkanı sağlar. Bazen de bu bahçe aletleri, bahçede biriken kar ve çöplerin toplanması ve temizliğinde kullanılır.
Kısaca, günlük hayatta karşımıza çıkan basit tamir işleri, dekor, düzen, eskiyi yenileme ve bakım işlerinde kullanılabilecek bir çok hırdavat ve yapı malzemesi, yardımcı ve kolaylık sağlayan malzemeler olarak geniş yelpazede hayatımızda yerini almıştır.
Tamir işlerinin oyuncağı haline gelen hırdavat ve yapı malzemelerini kalitelial.com adresinden temin edebilirsiniz.

wifi_lock Bu yazıya yorum yapılması editör tarafından yasaklanmıştır, anlayışınız için teşekkürler.